Zdá sa Vám výber vhodného šampónu pre svojho štvornohého kamoša banalita? Nie je tomu tak. Nesprávnym šampónom môžete psíkovi výrazne uškodiť. O všetkom, čo potrebujete vedieť sa dočítate v našom článku.
Pri starostlivosti o srsť a pokožku psa je najdôležitejšie vybrať ten správny šampón. Nie každý šampón je však vhodný pre každého psa. Aby sme psíkovi pomohli a naopak neuškodili, mali by sme dôkladne zvážiť výber toho najlepšieho šampónu. Pri rozhodovaní by sme sa mali zamerať na tieto 4 hlavné kritériá: 

  • starostlivosť o pokožku a srsť

  • vyvážené pH

  • ochrana proti parazitom

  • eliminácia zápachu

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU A SRSŤ

Koža funguje ako fyziologická bariéra medzi zvieraťom a jeho prostredím. Obsahuje veľmi účinnú fyzickú, imunologickú a mikrobiálnu bariéru, ktorá chráni telo pred dehydratáciou a neustálymi hrozbami životného prostredia. Je najväčším orgánom tela Vášho domáceho maznáčika a predstavuje 12-14% jeho telesnej hmotnosti. 

Pokožka psa je v priamom kontakte so životným prostredím a je tiež vystavená chorobám, ktoré majú rôzne príčiny, od dedičných po infekčné. Preto je veľmi dôležité predchádzať týmto možným problémom používaním správneho šampónu pre psov.

Starostlivosť a pravidelné kúpele s jemným, ale hĺbkovo čistiacim šampónom v kombinácii s prírodnými hydratačnými olejmi a výťažkamižu odstrániť prebytočný prach a alergény z pokožky a srsti Vášho maznáčika.


VYVÁŽENÉ pH

Biofyzikálne merania pokožky sú ovplyvnené vekom, plemenom, pohlavím, miestom merania, stavom pohlavných žliaz a taktiež farbou srsti. PH pokožky sa líši medzi plemenami, časovými obdobiami ale aj pohlavím. PH hodnoty kože psov sa pohybujú až medzi 4,84-9,95, pričom najbežnejší rozsah pH pre kožu psov je 5,5-7,2. Bolo tiež zistené, že kožné pH samcov je vyššie ako samíc. Hodnoty pH sa líšia aj medzi jednotlivými plemenami, dokonca sa líšia aj na povrchu rôznych častí tela.  

Koža psov je vo všeobecnosti kyslá. Kyslé pH môže pomôcť chrániť pokožku pred inváziou mikroorganizmov. Zmeny v kožnom pH majú vplyv na rôzne patologické entity. Kúpanie s nedráždivým šampónom so správne vyváženou hodnotou pH a vlažnou vodou je teda nevyhnutné pre zdravú pokožku a srsť psa. 

OCHRANA PROTI PARAZITOM

Správny šampón pre psa by mal bojovať aj proti parazitom ako sú napríklad kliešte alebo blchy. Napadnutie parazitmi u psov sa môže stať frustrujúcim problémom, pokiaľ ide o liečbu. Parazity môžu u psov spôsobiť alergickú dermatitídu, svrbenie, zápal kože, sekundárne kožné infekcie a samozrejme môžu prenášať patogény, ako sú baktérie alebo vírusy. 

Prevencia a kontrola zamorenia môže chrániť Vášho chlpáča pred vážnymi chorobami, a v dlhodobom horizonte môže znížiť veterinárne náklady.

ELIMINÁCIA ZÁPACHU 

Samozrejmou vlastnosťou každého šampónu pre psov by mala byť eliminácia zápachu. Väčšina pachov spoločenských zvierat má bakteriálny pôvod. Každý šampón by teda mal mať antibakteriálne vlastnosti, nájsť zdroj týchto pachov a čo najviac ho eliminovať.

KTORÝ ŠAMPÓN JE TEDA TÝM SPRÁVNYM?

Ak budete pri výbere šampónu pre psa zohľadňovať uvedené kritériá, určite nespravíte krok vedľa. Jedným z takýchto šampónov je aj šampón pre psov NanoSanitas. Ide o produktovú radu prémiových šampónov, ktoré sú založené na nanotechnológii.

Nanotechnológia v starostlivosti o domáce zvieratá

Nanočastice sú účinné vďaka ich malým rozmerom, ktoré im umožňujú napadnúť bunkovú membránu baktérií a zabrániť tak ich množeniu. Kvôli veľkosti, tvaru a povrchovej funkcionalite častíc sa môžu častice zamerať na konkrétne mikroorganizmy, čím poskytujú selektívny účinok, následkom čoho sa zvyšuje účinnosť produktu.

NanoSanitas™ je ochranná známka spoločnosti PLiN, ktorá debutuje v značke nano vylepšených prípravkov pre domáce zvieratá, ktoré sú inšpirované prírodou. V šampónoch značky NanoSanitas sú obsiahnuté nanočastice striebra. 

Ako pomáhajú šampóny pre psov NanoSanitas pri staroslivosti o pokožku a srsť?

Vedecké a klinické štúdie o topickej aplikácii nanočastíc vyzdvihujú ich antimikrobiálne vlastnosti a vlastnosti pri hojení rán a zdôrazňujú ich schopnosť zmierňovať a predchádzať podráždeniu rôzneho pôvodu. Striebro je samo o sebe známe svojimi anibakteriálnymi účinkami. Vynikajúci pomer povrchu a hmotnosti nanočastíc striebra zvyšuje tieto baktericídne/dezinfekčné vlastnosti a zmierňuje potrebu antibiotík. 

Šampóny pre psov NanoSanitas obsahujú nanomateriály s optimalizovaným ζ-potenciálom (povrchový náboj), ktorý im umožňuje „prilepiť“ sa na kožušinu vášho domáceho maznáčika. Nanočastice v týchto šampónoch, naplnených čistými extraktmi a olejmi, poskytujú synergický efekt, ktorý bol navrhnutý tak, aby podporoval zdravie vášho domáceho maznáčika a prinášal to najlepšie.

Ako boli šampóny pre psov NanoSanitas prispôsobené rôznym hodnotám pH?

Ako sme spomínali vyššie, kožné pH samcov je vyššie ako samíc. Šampóny NanoSanitas sú preto rozdelené podľa pohlavia. Pri vývoji šampónov boli na určenie správnych kožných hodnôt pH odobrané vzorky mladým dospelým psom rôznych plemien u oboch pohlaví. Merania sa uskutočňovali z rôznych anatomických miest (axily, trup a interdigitálna oblasť), aby sa určila ideálna stredná hodnota kožného pH pre psov, respektíve feny.

Je zaujímavé, že rozdiel hodnôt pH ľudských šampónov voči pokožke fenky je menší ako rozdiel hodnôt pH zistených medzi psami a samicami! NanoSanitas je jediná rozšírená spotrebiteľská značka, ktorá sa zameriava na šampóny s vyváženou hodnotou pH u psov.

Ako pôsobia šampóny pre psov NanoSanitas proti parazitom?

Na stanovenie účinku nanočastíc striebra v produktoch NanoSanitas proti parazitom boli vykonané pilotné testy s priaznivými výsledkami. Počas pilotnej štúdie sa zhromaždili živé parazity, ktoré sa rozdelili do skupín po 10 a umiestnili sa do Petriho misiek. Taktiež sa zachytili vzorky kožušiny, ktoré sa použili ako vehikulum na aplikáciu nanočastíc striebra. Každá vzorka kožušiny bola nastriekaná 15, 20, 25 a 50 ppm roztoku nanočastíc striebra, zatiaľ čo niektoré z nich boli nastriekané deionizovanou vodou, ktorá slúžila ako kontrola, a všetky boli umiestnené do Petriho misiek s parazitmi. Všetky biologické testy sa uskutočňovali trikrát. Priemerná účinnosť (úmrtnosť parazitov) stúpala so zvýšenou koncentráciou nanočastíc striebra, čo potvrdzuje, že nanočastice striebra sú účinné proti živočíšnym ektoparazitom.

Ako pôsobia šampóny pre psov NanoSanitas proti zápachu?

Šampóny pre psov NanoSanitas majú tiež anitibakteriálne účinky. Antibakteriálny účinok nano striebra hodnotilo Laboratórium analytickej chémie na Ioanninskej univerzite. Escherichia coli bola podstatne inhibovaná nano striebrom po 24 hodinách inkubácie v koncentráciách 15-25 ppm, čo naznačuje jeho vysokú antibakteriálnu účinnosť.

Inhibičná aktivita nano striebra bola tiež hodnotená na štyroch referenčných kmeňoch baktérií (Salmonella Typhimurium, Escherichia coli, Listeria monocytogenes a Staphylococcus aureus). Výsledky ukázali, že nanočastice striebra sú účinnými antibakteriálnymi látkami proti grampozitívnym aj gramnegatívnym baktériám.

Pozrite si tiež video, ako pomáha nanotechnológia pri starostlivosti o domáce zvieratá: https://www.youtube.com/watch?v=-Drdgaob0nI

ZÁVER

Zhrňme si to teda. Šampón pre psíkov by mal byť jemný, ale hĺbkovo čistiaci s obsahom hydratačných olejov. Dbajte tiež na to, aby pH prípravku bolo skôr kyslé, ako zásadité, aby tak chránilo a bolo šetrné k pokožke psíka. Dobrý šampón by mal byť navyše účinný proti kliešťom a blchám. Mal by tiež disponovať antibakteriálnymi vlastnosťami pre zabránenie nepríjemnému zápachu.

Všetky tieto atribúty a mnoho ďalších spĺňajú prémiové šampóny prvotriednej kvality NanoSanitas, samostatne navrhnuté pre potreby šteniatok, samičiek a samčekov. Tieto šampóny nakúpite priamo u nás, stačí kliknúť tu.

  • Pridal : Admin
  • 28.02.2022
  • Komentáre: 0

Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*

Heureka recenzie