Jazierko by chcel mať na záhrade snáď každý. Aby však bolo jazierko pekné aj po rokoch, je potrebné sa oň patrične starať. Ako ho udržiavať? Ako predísť vzniku rias? A akú starostlivosť vyžadujú rybičky v jazierku? To si povieme v tomto článku.


Jazierka sú fascinujúcim dizajnovým prvkom v každej záhrade. Aby bolo výkladnou skriňou záhrady a nie jej hanbou a nevzhľadnou, zelenou mlákou plnou rias, je ho potrebné správne udržiavať. Starostlivosť o jazierko a rybičky v ňom sme si v článku rozdelili do 4 častí:

 • ako kŕmiť ryby v jazierku?

 • ako sa starať o vodu?

 • ako predísť riasam?

 • aké typy rias sa vyskytujú najčastejšie?

KŔMENIE RÝB V JAZIERKU

Vo väčšine záhradných jazierok, ktoré sa často hemžia rybami, sa môže jedálny lístok zdať dosť chudobný, pretože výber živočíšnej a rastlinnej výživy je výrazne chudší ako v prírodných vodách. Keďže jazierka sú umelé biotopy, neobsahujú všetky životne dôležité živiny, ktoré Vaše ryby potrebujú. Aby sa predišlo podvýžive a nedostatkom súvisiacim so stravou, mali by ste ryby vo svojich rybníkoch kŕmiť.

Postupom času sa mnohé životne dôležité živiny a vitamíny v krmivách nízkej kvality alebo v krmivách balených v priehľadných vreckách poškodia svetlom a vzduchom. Navyše nekvalitné a lacné krmivá môžu tiež spôsobiť rast rias, pretože sú často ťažko stráviteľné. To vedie k zákernému prehnojeniu jazierok. Z toho dôvodu je veľmi dôležité vyhľadávať krmivá najvyššej kvality, ktoré obsahujú všetko, čo vaše ryby potrebujú. Medzi takéto krmivá patria napríklad krmivá TetraPond.


STAROSTLIVOSŤ O VODU V JAZIERKACH

Kvalita vody v jazierku určuje kvalitu života rýb a rastlín. Jazierka, ktoré sa nachádzajú v záhradách sú uzavreté systémy, kde môže viesť k hromadeniu organických nečistôt a tvorbe škodlivých zlúčenín dusíka, čo môže mať následne nepriaznivý vplyv na kvalitu vody. V priebehu času sa na dne jazierka môže nahromadiť prebytok organických látok. To vytvára sediment, ktorý:

• spotrebováva nevyhnutný kyslík

• vytvára priaznivé prostredie pre šírenie patogénnych organizmov

• má nepriaznivý vplyv na kvalitu vody

RIASY V JAZIERKU A ICH PREVENCIA

Rastliny v jazierku a okolo neho sú nielen krásne na pohľad, ale zohrávajú kľúčovú úlohu aj pri udržiavaní prirodzenej ekologickej rovnováhy. Riasy sú klasifikované ako jedna z „nižších rastlín“ a tvoria celkom prirodzenú súčasť biotopu jazierka. Avšak vzhľadom na možnosť masového šírenia sa riasy môžu stať skutočným problémom. Nielenže dokážu vodu extrémne zakaliť a zozelenať, ale tiež môžu spôsobiť, že hodnoty vody dosiahnu kritické limity.


Ako predísť riasam v jazierku?

Keď sú riasy na obtiaž, príčinou je častejšie nadbytok živín v jazierku. K tomu dochádza napríklad vtedy, keď je jazierko preplnené alebo je na dne priveľa mulmu a odumretého rastlinného materiálu. K prehnojeniu môže viesť aj nedostatok vodných rastlín, ktoré súperia s riasami o živiny. Preto je najlepším spôsobom udržania rias na uzde zabránenie prebytku živín vo vode. Uveďme si teda základné zásady, ktorými predídeme riasam:

1. PREVENCIA KŔMENÍM RÝB SPRÁVNE

Ryby by sa mali kŕmiť trikrát denne a malo by sa im podávať len také množstvo potravy, ktoré dokážu zjesť za pár minút.

2. ZNÍŽENIE VYSTAVENIA SVETLU

Niektoré živiny, napr. rašelina alebo slama, obsahujú triesloviny a humínové kyseliny, ktoré tiež brzdia rast rias. Tu Vám môže pomôcť produkt TetraPond Torf&Stroh Extrakt, čo je 100% prírodný produkt vyrobený z pravej rašeliny a jačmennej slamy. Jeho jantárová farba tiež znižuje vystavenie svetlu, čo zase bráni fotosyntéze rias.

3. TESTOVANIE VODY RAZ ZA DVA TÝŽDNE

Vonkajšie faktory (napr. dažďová voda, dopĺňanie sladkej vody, slnečné žiarenie, lístie a kŕmenie) spúšťajú v jazierku rôzne biologické a chemické procesy, ktoré menia kvalitu vody. Na udržanie biologickej rovnováhy a zdravia rýb a rastlín je nevyhnutné pravidelne testovať kvalitu vody napríklad pomocou Testu TetraPond 6v1 a ak hodnoty dosiahnu kritickú úroveň, vykonať potrebnú úpravu.

4. PRAVIDELNÁ VÝMENA VODY

Na jar je voda v jazierku veľmi bohatá na živiny. Tento prebytok živín by sa mal znížiť vykonaním čiastočnej výmeny vody (1/3) a pridaním prostriedku, ako je napríklad TetraPond AquaSafe do vody z vodovodu. Ďalšiu čiastočnú výmenu vody je potrebné vykonať v rámci jesenných opatrení starostlivosti a vyčistiť dno jazierka opatrným odstránením lístia a rastlinného materiálu. Ak sa dodrží tento postup, budúcu jar bude vo vode oveľa menej živín.


NAJČASTEJŠIE TYPY RIAS V JAZIERKU A SPÔSOBY BOJA S NIMIVLÁKNITÁ RIASA

 • vytvára svetlozelené štruktúry podobné vate na povrchu vody v jazierku alebo hnedasté/zelenkasté vlákna
 • má tendenciu rásť v teplých oblastiach s plytkou vodou
 • ľahko sa odstráni vytiahnutím z vody

Ako s ňou bojovať? Použitím produktu TetraPond AlgoFin, ktorý cielene zaútočí na organizmus a metabolizmus rias a zničí ich v priebehu dvoch až troch týždňov.


PLÁVAJÚCA RIASA

 • väčšinou sú to jednobunkové organizmy, ktoré sú jemne rozptýlené vo vode
 • vodu mení na zakalenú a so zelenkastou farbou
 • v priaznivých podmienkach sa veľmi rýchlo množí
 • spotrebúva počas noci obrovské množstvo kyslíka

Ako s ňou bojovať? Použitím produktu TetraPond AlgoRem, ktorý si poradí s plávajúcimi riasami už do 24h. Čistí vodu priamo. Po štyroch až piatich dňoch odporúčame použiť TetraPond CrystalWater.ZÁVER

Tak si to celé zhrňme. Riasy sú v jazierku nie len nevzhľadné, ale pre ostatný život v ňom aj škodlivé. Aby sme sa vzniku rias vyhýbali, mali by sme rybičkám podávať primerané množstvo potravy. Zníženie intenzity slnečného žiarenia napríklad pomocou rašeliny taktiež znižuje výskyt rias. Pravidelné testovanie chemického zloženia vody nám pomôže zistiť, v akom stave sa voda nachádza a samozrejme nemôžeme zabudnúť na pravidelnú výmenu vody v jazierku.

Pri udržiavaní krásneho a zdravého domáceho jazierka Vám pomôžu rokmi overené a kvalitné produkty, ktoré sme v článku spomínali. Všetky, ktoré pri starostlivosti o Váš domáci vodný svet potrebujete nájdete tu.
 • Pridal : Admin
 • 04.04.2022
 • Komentáre: 0

Súvisiace produkty
Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*

Heureka recenzie