Správne zvolená strava je kľúčovým prvkom správneho vývoja, pohody a kondície Vášho domáceho maznáčika. Čoraz viac uvedomelých majiteľov domácich miláčikov si preto kladie otázky: ako kŕmiť? Môžeme kŕmiť iba suchým krmivom? Alebo len mokrým? Oba druhy krmiva majú svoje výhody aj nevýhody a preto sa majitelia domácich zvierat čoraz častejšie rozhodujú kombinovať suché a mokré krmivo. V tomto článku si predstavíme pravidlá zmiešaného kŕmenia.


Napriek širokej skupine priaznivcov vlastnej prípravy jedál doma zostáva hotová strava najpohodlnejšou formou kŕmenia. To je dôvod, prečo majitelia domácich miláčikov tak horlivo siahajú po komerčnom krmive pre domáce zvieratá. Stačí, ak otvoríte vrecko so suchým krmivom alebo konzervu, porciu vložíte do misky a je to hotové. Jedinou otázkou je, ktoré z nich si vybrať?

Aby sme nášmu maznáčikovi mohli zvoliť tú najlepšiu stravu, potrebujeme vedieť benefity jednotlivých druhov krmív a taktiež pravidlá správneho kŕmenia. V článku sa preto pozrieme na tieto štyri oblasti:

  • Aké sú benefity suchého krmiva?

  • Ako na zmenu krmiva?

  • Aký  je rozdiel medzi suchým a mokrým krmivom?

  • Aké sú pravidlá zmiešaného kŕmenia?

Aké sú benefity suchého krmiva?

Nemožno poprieť, že kŕmenie vášho domáceho maznáčika suchým krmivom je mimoriadne pohodlné riešenie. Chrumkavé granule sa ľahko podávajú a skladujú a navyše vydržia dlho čerstvé. 

Je však suché krmivo pre psov zdravé?

Ak sa jedná o kvalitné kompletné krmivo, určite poskytne vášmu miláčikovi všetky potrebné živiny, prebiotiká, vitamíny a minerály. Čoraz viac krmív sa vyrába bez pridania umelých farbív, konzervačných látok, zvýrazňovačov chuti alebo geneticky modifikovaných produktov (napr. Petner). Špeciálna textúra granúl navyše podporuje aj správnu hygienu chrupu. 

Napriek týmto ubezpečeniam výrobcov sa chovatelia stále pýtajú, či môžete svojho psa kŕmiť iba suchým krmivom? 

Neexistujú žiadne výživové kontraindikácie kŕmenia Vášho domáceho maznáčika iba granulovaným krmivom. Ako sme už spomínali: investíciou do kvalitného krmiva garantujeme správne vyvážené krmivo, takže sa nemusíme starať o správne pomery jednotlivých zložiek. Aby bol výrobok považovaný za kompletný, musí spĺňať medzinárodné normy pre správnu výživu zvierat. Nemožno si však nevšimnúť, že niektorí chlpáči potrebujú pravidelné zmeny v jedálnom lístku. Prílišná monotónnosť robí jedlo pre psov časom menej atraktívne.


Ako na zmenu krmiva?

Pri zmene krmiva je potrebné postupovať opatrne, aby sme nášmu štvornohému kamarátovi nespôsobili ťažkosti. Niektorí chlpáči totiž môžu byť náchylnejší na zmenu stravy, čo im môže spôsobiť rôzne tráviace problémy. Preto je dôležité zmenu krmiva implementovať postupne, podľa nasledujúceho návodu:


Aký  je rozdiel medzi suchým a mokrým krmivom?

1. Hlavným rozdielom medzi suchým a mokrým krmivom je obsah vody.

Vlhkosť suchých krmív je zvyčajne 8-9%, vo vlhkých často presahuje 75%. Preto sa líši aj obsah kalórií. To znamená, že porcia suchého krmiva môže byť trikrát kalorickejšia ako rovnaký objem porcie vlhkého krmiva. Pri kŕmení suchým krmivom si preto treba dávať väčší pozor na veľkosť a počet porcií. Kvôli jeho vysokému obsahu kalórií, neustálym pridávaním suchého krmiva do misky riskujeme obezitu.

2. Ďalším kľúčovým rozdielom je atraktívnosť jedla. 

Mokré krmivo má oveľa viac hodnôt a podnetov ovplyvňujúcich chuťové a čuchové vnímanie zvieraťa. Nemôžeme sa preto čudovať, že práve mokré krmivo bude pre našich miláčikov oveľa atraktívnejšie. Okrem toho, ak má váš chlpáč problémy so zubami, napríklad stratil premoláry a stoličky, bude oveľa jednoduchšie manipulovať s mokrým krmivom.


Aké sú pravidlá zmiešaného kŕmenia?

Pri rozhodovaní o zmiešanom kŕmení nášho štvornohého priateľa by sme mali venovať pozornosť niekoľkým dôležitým aspektom. Určite treba všetky možné zmeny v jedálničku zavádzať postupne a sledovať kvalitu (konzistencia, frekvencia). Musíme si uvedomiť, že každé zvieratko je iné a strava, ktorá vyhovuje jednému, nemusí nutne vyhovovať aj inému. Pri výbere druhu a spôsobu kŕmenia zohľadnite potreby Vášho miláčika a preferencie, ako aj aktuálny zdravotný stav. Pozorne sledujte, ako reaguje na zmeny, ktoré urobíte.

Môžem zmiešať mokrú a suchú stravu v jednom jedle?

Aj keď chovatelia často chcú týmto spôsobom zatraktívniť suchú potravu svojho miláčika, ak má citlivý tráviaci trakt, nie je to odporúčaná forma výživy. Môže to spôsobiť ťažkosti v žalúdku a spôsobiť tráviace problémy.

Aká je správna veľkosť porcie?

Ak je Váš miláčik kŕmený zmiešaným krmivom, teda raz suchým a raz mokrým (v rôznych jedlách), nezabudnite správne vypočítať porciu krmiva. Väčšina krmív má na obale tabuľky, ktoré uvádzajú množstvo krmiva, ktoré by ste mali počas dňa podať podľa danej telesnej hmotnosti. Vzhľadom na rozdielnu kalorickosť, vlhkosť a kondenzáciu jednotlivých živín musí zvieratko prijímať iné množstvo suchého a iné vlhkého krmiva, aby z neho bola vyvážená denná kŕmna dávka.

Dodržujte pravidelnosť!

Ak Váš maznáčik dostáva jeden druh krmiva počas týždňa a cez víkend je odmenený aromatickou porciou mokrého krmiva, nemusí takéto náhle zmeny znášať dobre. Skrátka môže dostať hnačku. Tráviaci trakt si zvyká na zloženie a druh potravy. Ak teda chceme použiť zmiešaný spôsob kŕmenia, musíme dodržiavať pravidelnosť a zmeny v krmive robiť postupne. Najrozumnejšie je postupne zavádzať nové krmivo a miešať ho s predtým podávaným, ako sme spomínali už vyššie.

ZHRNUTIE

Aj keď je odpoveď na otázku, či je v poriadku, ak náš miláčik papá len suchú stravu, áno, no oplatí sa do jedálnička zaradiť aj mokré krmivo. Takáto rozmanitosť jedál bude skvelým riešením pre náročné zvieratá a vtedy, keď bude z rôznych dôvodov potrebné prejsť na mokrú stravu. Nezabúdajme, že každú zmenu v spôsobe výživy treba zavádzať postupne a s prihliadnutím na kondíciu nášho miláčika. Aby sa ešte dlho tešil zo svojho zdravia a vitality. 


Teraz ,keď už vieme, ako správne kŕmiť nášho maznáčika, ostáva už len vybrať to najvhodnejšie krmivo. Pozrite si náš eshop a vyberte svojmu chlpáčovi niektoré z prémiových krmív, ktoré ponúkame. Či už pôjde o suché alebo mokré krmivo, určite mu vyberiete niečo, na čom si poriadne zamaškrtí. Ak sa Vám článok páčil, oceníme ak pridáte komentár, prípadne ho budete zdieľať na Facebooku.


  • Pridal : Admin
  • 17.01.2022
  • Komentáre: 0

Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*

Heureka recenzie