Kliešte predstavujú pre vášho psa veľké riziko. Ide o nebezpečné parazity, ktoré môžu na vášho miláčika kedykoľvek zaútočiť. Prenášajú a spôsobujú vážne choroby, čo je preňho skutočnou hrozbou. Ako ochrániť svojho psíka pred kliešťami? To sa dočítate v tomto článku.
Nikto nemá rád kliešte – sú nepríjemné, nebezpečné, nehygienické a prenášajú množstvo chorôb. Zároveň sa skrývajú pred zrakom človeka, schovávajú sa v kríkoch, v tráve a v podstate aj krátka prechádzka môže spôsobiť, že sa domov vrátite s nebezpečným parazitom. Váš pes je obzvlášť zraniteľný - kliešte sa veľmi radi schovávajú v kabáte a nachádzajú v ňom bezpečný úkryt. Ako zodpovedný psí rodič to za žiadnych okolností nesmiete dovoliť! Preto si v tomto článku odpovieme na tieto otázky:

 • Prečo je dôležitá ochrana psa pred kliešťami?
 • Ako ochrániť psa pred kliešťami?
 • Aké ochranné prípravky proti kliešťom použiť?


Prečo je dôležitá ochrana psa pred kliešťami?

Ochrana vášho psa pred kliešťami je veľmi dôležitá najmä na jar, no na pozore sa treba mať aj v akomkoľvek inom ročnom období. Kliešte sú veľmi nebezpečné parazity. Môžu byť prenášačmi mnohých veľmi nebezpečných chorôb - babezióza, lymská borelióza, anaplazmóza, ehrlichióza - to sú len niektoré z nich, ktorými sa môže váš pes nakaziť kliešťom. Tieto ochorenia spôsobujú domácemu miláčikovi veľa bolesti a utrpenia a môžu viesť aj k jeho smrti. Choroby prenášané kliešťami sú nebezpečné aj pre ľudí a môžu mať negatívne následky aj v ich prípade.
Ako chrániť svojho psa pred kliešťami?

   • Pravidelne kontrolujte srsť svojho psa

   To je veľmi dôležité, najmä na jar a na jeseň. Predtým, ako sa kliešť prisaje do tela vášho psa, vyhľadá si vhodné miesto. Preto by ochrana psa pred kliešťami mala zahŕňať starostlivú kontrolu srsti psa po každej prechádzke. Pamätajte, že aj krátka prechádzka môže spôsobiť, že sa váš miláčik vráti s neželanou spoločnosťou. Dôležité je preto dôkladné vyčesanie a kontrola srsti, aby sa odstránili kliešte ešte pred ich prisatím.

   • Na psa používajte ochranné prípravky proti kliešťom

   Je veľmi dôležité pristupovať k boju s kliešťami vhodne – k nim nemilosrdne, no k vášmu štvornohému priateľovi šetrne a bezpečne. Ochranou proti kliešťom pre psa je aj používanie rôznych prípravkov, ktoré udržia psa preč od nežiadúcich, nebezpečných parazitov.


   Aké ochranné prípravky proti kliešťom použiť?

   Na trhu je množstvo vhodných a rozmanitých prípravkov. Môžete si vybrať medzi špeciálnymi obojkami, sprejmi, kožnými kvapkami – to všetko sa robí s ohľadom na jednu vec: držať kliešte ďalej od vášho psa. 

   Jedným z takýchto prípravkov je aj NanoSanitas Viacúčelová starostlivosť.
   Ako tento produkt pomáha proti kliešťom?

   Produkty NanoSanitas v sebe majú obsiahnuté nanočastice striebra. Viaceré štúdie preukázali účinok nanočastíc striebra proti kliešťom alebo hlavným patogénom prenášaným uhryznutím kliešťom, ako sú baktérie, vírusy alebo prvoky. Účinnosť nanočastíc striebra obsiahnutých v produktoch NanoSanitas bola testovaná skupinou veterinára Prof. H. Papadopoulosa proti známym parazitom, čo naznačuje ich potenciál ako aktívnych zložiek v tejto oblasti. Preto starostlivo navrhnuté nanočastice striebra NanoSanitas môžu fungovať ako súčasť holistického prístupu s cieľom chrániť našich domácich miláčikov pred patogénmi a parazitmi. [1] [2]

   Na stanovenie účinku Nano-Silver proti hematofágnym ektoparazitom boli vykonané pilotné testy s priaznivými výsledkami. Počas pilotnej štúdie sa zhromaždili živé parazity, ktoré sa rozdelili do skupín po 10 a umiestnili sa do Petriho misiek. Taktiež sa zachytili vzorky kožušiny, ktoré sa použili ako vehikulum na aplikáciu AgNP. Každá vzorka kožušiny bola nastriekaná 15, 20, 25 a 50 ppm roztoku AgNPs, zatiaľ, čo niektoré z nich boli postriekané deionizovanou vodou, ktorá slúžila ako kontrola, a všetky boli umiestnené do Petriho misiek s parazitmi. Všetky biologické testy sa uskutočňovali trikrát. Priemerná účinnosť (úmrtnosť) stúpala so zvýšenou koncentráciou AgNPs, čo potvrdzuje existujúcu literatúru, že Nano Silver je účinný proti živočíšnym ektoparazitom. [3]

   Vedecké štúdie o účinku nanočastíc:

   [1] Benellia G, Maggic F, Romanob D, Stefaninib D, Vaseeharane B, Kumarf S, Higuchig A, Alarfajh AA, Mehlhorni H, Canale A. Nanoparticles as effective acaricides against ticks – A review.Ticks and Tick – borne Diseases .2017.

   [2] Durán N, Durán M, de Souza CE.Silver and Silver Chloride Nanoparticles and their Anti – Tick Activity: a Mini Review.J.Braz.Chem.Soc .2017;28(6): 927 – 932.

   [3] Ntolia A. et al. (2018) Mater. Today-Proc.:86-93.


   Zhrnutie

   Ako chrániť svojho psa pred kliešťami? Najdôležitejšie je konať efektívne a rozhodne. Aj jediný kliešť môže byť obrovskou hrozbou, najmä ak je prenášačom chorôb. Preto po každej prechádzke skontrolujte srsť svojho psa a taktiež používajte ochranné prostriedky, ktoré nie len odplašia kliešťa od Vášho psa, ale zároveň sú preňho bezpečné.   • 13.05.2023
   • Komentáre: 0

   Komentáre: 0

   Žiadne komentáre

   Pridajte komentár

   Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*

   Heureka recenzie