1.      Ako nanočastice striebra zabíjajú baktérie a odstraňujú zápach?

Strieborné nanočastice fungujú tak, že sa zameriavajú na baktérie spôsobujúce zápach a eliminujú 99,9999 % z nich bezpečným, účinným a dlhotrvajúcim spôsobom. Keď sa nanočastice striebra priblížia k baktériám, uvoľnia sa ióny striebra, ktoré interagujú s bakteriálnou membránou a vyvolávajú jav nazývaný bakteriolýza, ktorá laicky povedané zabíja patogén. Pomáhajú tiež rýchlejšiemu hojeniu rán a podráždení.


2.      Prečo by malo byť pH šampónu pre každé pohlavie iné?

pH pokožky sa líši podľa pohlavia (vyššie u samcov), a preto sú naše produkty rodovo špecifické. Neporušená pokožka zohráva významnú úlohu v patogenéze viacerých ochorení a zmeny pH pokožky v dôsledku častého používania nevhodného šampónu môžu mať negatívny vplyv na jej celistvosť. Kúpanie s nedráždivým šampónom a vlažnou vodou preukázateľne zlepšuje hygienu a starostlivosť o kožu a srsť. Okrem toho fyzické odstránenie povrchových alergénov a mikróbov v kombinácii s rehydratáciou stratum corneum je prospešné pre priamy upokojujúci účinok na pokožku. Použitie šampónu s vyváženým pH, ktorý je šetrný k pokožke, pomáha majiteľovi zachovať zdravú kožu a srsť domáceho maznáčika, ak sa používa buď ako súčasť terapeutického plánu alebo v každodennej starostlivosti.

Zdroje:

[1]          Cobiella D, Archer L, Bohannon M, Santoro D. Pilot study using five methods to evaluate skin barrier function in

healthy dogs and in dogs with atopic dermatitis. Vet Dermatol. 2019. [Epub ahead of print].

[2]          Matousek JL, Campbell KL. A comparative review of cutaneous pH. Vet Dermatol. 2002; 13:293-300.

[3]          Matousek JL, Campbell KL, Kakoma I, Solter PF, Schaeffer DJ. Evaluation of the effect of pH on in vitro growth of Malassezia pachydermatis. Can J Vet Res. 2003; 67:56-59.

[4]          Olivry T, DeBoer DJ, Favrot C, Jackson HA, Mueller RS, Nuttall T, Prélaud P. International Task Force on Canine Atopic Dermatitis. Treatment of canine atopic dermatitis: 2010 clinical practice guidelines from the International Task Force on Canine Atopic Dermatitis. Vet Dermatol. 2010; 21:233-248.

[5]          Ruedisueli FL, Eastwood NJ, Gunn NK. et al. The measurement of skin pH in normal dogs of different breeds. In: Advances in Veterinary Dermatology. Kwochka KW, Willemse T, Von Tscharner C (eds). Butterworth-Heineman Oxford, 1998, pp. 521–522.

 

 3.      Ako produkty NanoSanitas prispievajú k procesu hojenia rán?


Hojenie rán je komplexný biologický proces, ktorý sa vyskytuje ako prostriedok na udržiavanie tela a podlieha rôznym procesom, medzi ktoré patrí okrem iného zápal. Lokálna aplikácia nanočastíc striebra vďaka ich výborným antimikrobiálnym vlastnostiam prispieva k liečbe zápalov a tým urýchľuje proces hojenia rán.

Po tisíce rokov bolo striebro používané ako liečivý prostriedok civilizáciami na celom svete. Hippokrates, otec modernej medicíny, používal striebro pre jeho blahodarný terapeutický účinok a antibakteriálne vlastnosti, čo bolo opakovane potvrdené v literatúre.

Naša patentovaná technológia NanoSilver bola predklinicky testovaná skupinou Veterinary Assoc. Prof. N. Diakakis a Prof. L. Papazoglou, na liečbu zápalov poskytujúcich vynikajúce vlastnosti pri hojení rán (ďalej grant NSRF č. T2EDK-02826).

Naše starostlivo skonštruované nanočastice teda môžu fungovať ako súčasť holistického prístupu na urýchlenie hojenia rán a regenerácie tkaniva.

  

Zdroje:

[1]          Konop M, Damps T, Misicka A, Rudnicka L. Cerain Aspects of Silver and Silver Nanoparticles in Wound Care: A Minireview. Journal of Nanomaterials. 2016.

[2]          Nam G, Purushothaman B, Rangasamy S, Song JM. Investigating the versatility of multifunctional silver nanoparticles: preparation and inspection of their potential as wound treatment agents. Int Nano Lett. 2016; 6: 51-63.

Paladimi F, Pollini M. Antimicrobial silver nanoparticles for wound healing application: Progress and future trends. Materials. 2019; 12


4.      Prečo Viacúčelový sprej na starostlivosť o srsť a pokožku NanoSanitas obsahuje opaľovací krém?

Rovnako ako ľudia, pokožka nášho domáceho maznáčika môže byť podráždená alebo dokonca spálená slnečným žiarením, najmä tých, ktorí majú bielu alebo krátku srsť so svetlou pokožku. Oblasti tela citlivé na slnko, ako je nos, okolie pier, špičky uší a brucho, môžu byť slnkom ľahko poškodené (zvyčajne sa prejavujú zmenou farby alebo červenými škvrnami), a preto vyžadujú ochranu.

Viacúčelový sprej na starostlivosť o srsť a pokožku nielenže ochráni našich domácich miláčikov pred UV žiarením (širokospektrálny opaľovací krém), ale vďaka prírodným zložkám ako kokosový olej a aloe vera aj zvlhčí ich srsť a upokojí ich pokožku.

5.      Čo znamená tvrdenie „pomáha proti kliešťom a blchám“?

Kliešte slúžia ako prenášače širokého spektra infekcií škodlivých pre ľudí a zvieratá. Viaceré štúdie preukázali účinok nanočastíc striebra proti kliešťom alebo hlavným patogénom prenášaným uhryznutím kliešťom, ako sú baktérie, vírusy alebo prvoky.

Účinnosť našich nanočastíc striebra bola testovaná skupinou veterinára Prof. H. Papadopoulosa proti známym parazitom, čo naznačuje ich potenciál ako účinných látok v tejto oblasti (ďalej grant NSRR č. T2EDK-02826).

Preto naše starostlivo navrhnuté nanočastice striebra môžu fungovať ako súčasť holistického prístupu s cieľom chrániť našich domácich miláčikov pred patogénmi a parazitmi.

Zdroje:

[1]      Benellia G, Maggic F, Romanob D, Stefaninib D, Vaseeharane B, Kumarf S, Higuchig A, Alarfajh AA, Mehlhorni H, Canale A. Nanoparticles as effective acaricides against ticks-A review. Ticks and Tick-borne Diseases. 2017.

[2]      Durán N, Durán M, de Souza CE. Silver and Silver Chloride Nanoparticles and their Anti-Tick Activity: a Mini Review. J. Braz. Chem. Soc. 2017; 28 (6): 927-932.

 

6.      Sú tieto produkty ekologické?

Všetky naše produkty obsahujú starostlivo vybrané zložky bez starostí (pozri nižšie), ktoré sa nachádzajú v prémiovej ľudskej kozmetike. Náš výrobný proces je ekologický a v súlade s medzinárodnými normami (ISO 9001 & ISO 22716), bez toho, aby sa do životného prostredia rozptýlil nebezpečný odpad ako vedľajší produkt výroby nanomateriálov.

7.      Chápeme, že produkty NanoSanitas neobsahujú parabény, čo sa používa ako konzervačná látka?

Naše súčasné produkty sú bez konzervačných látok a teda bez parabénov, samozrejme bez rizika kontaminácie a rastu škodlivých baktérií. Nanočastice striebra zabraňujú rastu choroboplodných zárodkov, čím produkt udržujú a konzervujú na dlhú dobu. Všetky naše produkty už prešli prísnym testovaním, ako sú testy stability, kompatibility a náročné testy, aby sme zaistili bezpečnosť a dlhodobú ochranu našich produktov.

8.      Prečo produkt pení menej ako iné produkty, ktoré používam (šampóny)?

Zaužívaným názorom je, že čím je pena hustejšia, tým je šampón účinnejší. Veľa peny je však skôr estetická ako funkčná vlastnosť. Ako ste si mohli všimnúť, liečivé šampóny, humánne aj veterinárne, nedokážu vytvárať bohatú penu. Je to preto, že keď sa prísady vytvárajúce penu používajú vo veľkom množstve, zanechávajú pokožku a srsť zbavenú svojich prirodzených ochranných olejov, a tak sú pri dlhšom používaní vysušené a poškodené. Taktiež, bohatá pena môže niekedy zabrániť tomu, aby aktívne zložky šampónu pôsobili. Nakoniec, veľmi hustú penu je ťažšie úplne opláchnuť, čo znamená dodatočný čas strávený pre majiteľa aj pre domáceho maznáčika. Rozhodli sme sa nepoužívať prísady vytvárajúce penu vo veľkom množstve, aby sme:

a)      zachovali naše zloženie šetrné k pokožke a srsti,

b)     zachovali účinnosť našich aktívnych zložiek,

c)      urobili z kúpeľa zábavný zážitok pre domáce zvieratá aj pre ich majiteľov.

9.      Je laurylsulfát sodný (SLS )bezpečný (šampóny)?

Otázky týkajúce sa SLS vychádzajú z nepresných presvedčení o jeho bezpečnosti pri použití v kozmetike, čistiacich prostriedkoch, zubných pastách atď. Mnohé štúdie však dokazujú, že SLS je bezpečným excipientom, ak sa používa správne. Podľa recenzovanej štúdie z roku 2015 uverejnenej v Environmental Health Insights neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že kontakt pokožky so SLS spôsobuje vypadávanie vlasov, a žiadne vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že SLS je karcinogén. Viaceré vedecké orgány preskúmali SLS ako zložku v produktoch osobnej starostlivosti a čistiacich prostriedkov a určili jeho použitie v týchto produktoch ako bezpečné pre spotrebiteľov aj životné prostredie. Cosmetic Ingredient Review (CIR) dospel k záveru, že SLS je bezpečný, ak sa používa v prípravkoch na osobnú starostlivosť, ako je napr. šampón, teda produkt určený na krátke použitie a dôkladne opláchnutý z pokožky a srsti. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) zaradil SLS na svoj zoznam viacúčelových prísad povolených ako priama potravinová prísada. Predpisy Agentúry pre ochranu životného prostredia USA (EPA) tiež uvádzajú, že malé množstvá zvyškov SLS z čistiacich prostriedkov môžu zostať na povrchoch, ktoré prichádzajú do styku s potravinami vo verejných stravovacích zariadeniach, zariadeniach na spracovanie mlieka a pod. zariadeniach a náčiní na spracovanie potravín. American Dental Association (ADA) uvádza, že SLS môže pomôcť zvýšiť rozpustnosť plaku a nánosov počas čistenia zubov.

Je teda možné dospieť k záveru, že SLS pri správnom používaní je bezpečný pre zvieratá, ich majiteľov  a životné prostredie.

Zdroje:

1.      https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=172.822&SearchTerm=sodium%20lauryl%20sulfate.
2.      https://www.ada.org/en/member-center/oral-health-topics/toothpastes. 
3.      Robinson VC, Bergfeld WF, Belsito DV, Hill RA, Klaassen CD, Marks JG Jr, Shank RC, Slaga TJ, Snyder PW, Alan Andersen F. Final report of the amended safety assessment of sodium laureth sulfate and related salts of sulfated ethoxylated alcohols. Int J Toxicol. 2010 Jul;29(4 Suppl):151S-61S. doi: 10.1177/1091581810373151. PMID: 20634505. 
4.      Bondi CA, Marks JL, Wroblewski LB, Raatikainen HS, Lenox SR, Gebhardt KE. Human and Environmental Toxicity of Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Evidence for Safe Use in Household Cleaning Products. Environ Health Insights. 2015;9:27-32. Published 2015 Nov 17. doi:10.4137/EHI.S31765.

 10.  Aký je riediaci pomer, ktorý odporúčate (šampóny)?

Naše produkty je možné riediť až do pomeru 15:1. Odporúčame vyššie pomery riedenia pre umývanie väčších domácich miláčikov a menšie pomery pre menšie domáce zvieratá. Zdôvodnenie je, že riedenie má napomôcť šíreniu aktívnych zložiek. Iné šampóny, ktoré sú zámerne koncentrované, môžu potrebovať vyšší pomer riedenia, ale to nie je odrazom ich „účinnosti“, ale súvisí to s ich základnými vlastnosťami a množstvom vody v produkte.

11.  Dokáže NanoSanitas zabiť iba jednotlivé baktérie alebo všetky druhy baktérií?

Antimikrobiálna aktivita nanočastíc striebra (AgNP) bola testovaná proti MDR (multi-lieková rezistencia) aj non-MDR kmeňom baktérií. AgNP vykazujú synergický antimikrobiálny účinok, keď sa používajú v kombinácii s antibiotikami proti gram (+) aj gram (-) baktériám, vrátane meticilín rezistentného S. aureus (MRSA), meticilín-rezistentného Staphylococcus epidermidis (MRSE).

Okrem účinnosti proti MDR a non-MDR bakteriálnym kmeňom pôsobia AgNP aj ako silné, rýchlo pôsobiace protiplesňové a antivírusové proti širokému spektru plesňových a vírusových rodov. V súlade s literatúrou sme ošetrujúce prípravky Nano Sanitas testovali proti dobre známym kožným patogénom psov a mačiek: Staphyloccoci, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa. AgNP majú veľmi široké spektrum účinku bez toho, aby spôsobovali akýkoľvek druh mikrobiálnej rezistencie. Je zrejmé, že AgNP sa môžu použiť proti širokému spektru gram (+) aj gram (-) baktérií, húb a vírusov, ale nie proti všetkým typom patogénov. Takýto účinok možno očakávať len od drsných čistiacich prostriedkov určených na priemyselné použitie. Koniec koncov, v súčasnosti nie je na trhu žiadne antibiotikum alebo dezinfekčný prostriedok, ktorý by bol určený na použitie u ľudí alebo zvierat, ktorý by mal účinok na všetky druhy patogénov.

12.  Ako Zápach eliminujúci sprej eliminuje alebo odstraňuje zápach?

Nanočastice striebra (AgNP) boli začlenené do púdrov na chodidlá, sprejov, mydiel, ponožiek, vložiek do topánok a širokej škály látok používaných na pyžamá, slipy, spodnú bielizeň a pod.. V posledných rokoch bola vyvinutá aj široká škála iných aplikácií v medicíne, ako sú obväzy na rany. Striebro je osvedčený prírodný antibakteriálny prostriedok, ktorý odstraňuje pachy zabíjaním baktérií, ktoré ich spôsobujú. [1] Nano striebro však neodstraňuje pachy iného pôvodu, napr. amoniak v močovine domácich zvierat, a preto sa v niektorých prípadoch môže zdať, že funguje efektívnejšie ako iné.

Náš sprej Anti-odor neabsorbuje ani neprekrýva zápach, ale odstraňuje pachy z takmer všetkých druhov podkladov, ako sú látky, koža a dlaždice, pričom ich zároveň dezinfikuje. Čo sa týka správneho použitia, odporúčame pred použitím pretrepať a nastriekať zo vzdialenosti 30-50 cm na príslušenstvo pre domáce zvieratá. Keďže inhibícia zápachu závisí od mikrobiálnej záťaže, mal by sa podľa toho vyhodnotiť počet nástrekov.

Nižšie nájdete niektoré relevantné články týkajúce sa protizápachového účinku nanočastíc striebra na rôzne typy textílií (veľmi používané v doplnkoch pre domáce zvieratá) a spôsob účinku, pokiaľ ide o ich antimikrobiálnu aktivitu.

  • „Baktérie, vírusy, huby a iné jednobunkové mikroorganizmy boli účinne kontrolované pomocou AgNP. Inhibovali reprodukciu a rast baktérií a húb zodpovedných za infekciu, nepríjemný zápach, svrbenie a vredy. Zistilo sa, že Ag NP sú vysoko účinné, rýchlo pôsobiace, deodorizujúce, netoxické, nestimulujúce, nealergické, bez tolerancie, hydrofilné, a teda veľmi účinné pri bakteriálnej rezistencii. [2]
  • „Aplikácia nanostriebra bola implikovaná do priemyslu farieb, plastov, textilu a medicíny. Častice nanostriebra absorbujú pot a zabraňujú štipľavému zápachu nôh. Mashat a kol. stanovili antibakteriálnu aktivitu tkanín potiahnutých Ag a porovnali ich účinnosť pri redukcii rezidentných baktérií prenášaných nohami. Výsledky ukázali, že poťahovanie látok AgNP môže pôsobiť proti zápachu a môže sa použiť na boj proti baktériám prenášaným nohami. [3]
  • „Velmurugan a kol. hodnotili antibakteriálne vlastnosti syntetizovaných AgNP na bavlnených látkach a koži proti baktériám spôsobujúcim zápach alebo infekciu kože. Nanočastice striebra sa ukázali ako nový materiál, ktorého antibiotické vlastnosti možno integrovať do bavlnených látok a kožených výrobkov, aby sa zabránilo infekciám kože alebo zápachu. [1]
  • „Proces hojenia rán je často sprevádzaný bakteriálnou infekciou alebo kritickou kolonizáciou, čo vedie k dlhotrvajúcemu zápalu, oneskorenej reepitelizácii a produkcii štipľavého zápachu. Zápach spôsobený týmito ranami môže znížiť kvalitu života súvisiacu so zdravím a spôsobiť psychické nepohodlie a sociálnu izoláciu. Mnohým vedcom sa podarilo znížiť bakteriálnu aktivitu v miestach rany a zápach pomocou nanočastíc striebra v obväzoch na ošetrovanie rán. [4-7]

Zdroje:

[1] Velmurugan P, Lee SM, Cho M, Park JH, Seo SK, Myung H, Bang KS, Oh BT. Antibacterial activity of silver nanoparticle-coated fabric and leather against odor and skin infection causing bacteria. Appl Microbiol Biotechnol. 2014 Oct;98(19):8179-89.

[2] Deshmukh SP, Patil SM, Mullani SB, Delekar SD. Silver nanoparticles as an effective disinfectant: A review. Mater Sci Eng C Mater Biol Appl. 2019;97:954-965.

[3] Mashat B, Awad A. H. A. The Impact of Nanosilver Particles on Foot -Odor Producing Microbes. Curr World Environ 2014; 9 (3).

[4] Cho KH, Park JE, Osaka T, Park SG. The study of antimicrobial activity and preservative effects of nanosilver ingredient. Electrochim Acta. 2005;51(5):956–960.

[5] Percival SL, Bowler PG, Russell D. Bacterial resistance to silver in wound care. J Hosp Infect. 2005;60(1):1–7.

[6] Sondi I, Salopek-Sondi B. Silver nanoparticles as antimicrobial agent: a case study on E-coli as a model for Gram-negative bacteria. J Colloid Interface Sci. 2004;275(1):177–182.

[7] Pankongadisak P, Ruktanonchai UR, Supaphol P, Suwantong O. Development of silver nanoparticles- loaded calcium alginate beads embedded in gelatin scaffolds for use as wound dressings. Polym Int. 2015;64(2):275–283).

13.  Aké sú zložky každého produktu?

Strieborná rada

Šampón pre feny s dlhou srsťou: voda, laurethsulfát sodný, peg-4 rapeseedamide, kokamidopropyl betaín, glycerín, peg-12 dimetikon, glykol distearát, glycereth-2 kokosát, kyselina mliečna, polyquaternium-10, butylénglykol, výťažok z kvetu nechtíka lekárskeho, tetrasodná edta, kyselina citrónová, parfum (vôňa), ci 15985, ci 17200, nanočastice striebra

Šampón pre feny s krátkou srsťou: voda, laurethsulfát sodný, peg-4 rapeseedamide, kokamidopropyl betaín, glycerín, peg-7 glyceryl kokosát, chlorid sodný, polyquaternium-10, glykol distearát, glycereth-2 kokosát, kyselina mliečna, butylénglykol, výťažok z kvetu nechtíka lekárskeho, tetrasodná edta, kyselina citrónová, parfum (vôňa), ci 15985, ci 17200, nanočastice striebra

Šampón pre psov s dlhou srsťou: voda, laurethsulfát sodný, peg-4 rapeseedamide, kokamidopropyl betaín, glycerín, chlorid sodný, peg-12 dimetikon, glykol distearát, glycereth-2 kokosát, kyselina mliečna, polyquaternium-10, butylénglykol, výťažok z kvetu nechtíka lekárskeho, tetrasodná edta, kyselina citrónová, parfum (vôňa), ci 42090, ci 60730, nanočastice striebra

Šampón pre psov s krátkou srsťou: voda, laurethsulfát sodný, peg-4 rapeseedamide, kokamidopropyl betaín, glycerín, peg-7 glyceryl kokosát, chlorid sodný, polyquaternium-10, glykol distearát, glycereth-2 kokosát, kyselina mliečna, butylénglykol, výťažok z kvetu nechtíka lekárskeho, tetrasodná edta, kyselina citrónová, parfum (vôňa), ci 42090, ci 60730, nanočastice striebra

Šampón pre šteňatá: voda, laurethsulfát sodný, peg-4 rapeseedamide, kokamidopropyl betaín, glycerín, peg-7 glyceryl kokosát, chlorid sodný, lauroamfoacetát sodný, glykol distearát, glycereth-2 cocoate, kyselina mliečna, butylénglykol, rumanček kamilkový kvetinový extrakt, tetrasodná soľ edta, kyselina citrónová, parfum (vôňa), nanočastice striebra

Viacúčelová starostlivosť o srsť a kožu: voda, oktokrylén, c12-15 akryl benzoát, panthenol, kokosový olej, glycerín, butyl methoxydibenzoylmetál, polyglyceryl-6 stearát, polyglyceryl-6 behenát, trietanolamín, parfum (vôňa), tocopheryl acetate, edta disodná, akryláty/c10-30 alkyl akrylátový krížový polymér, xanthanová guma, prášok z listovej šťavy z aloe barbadensis, nanočastice striebra

Zápach eliminujúci prostriedok: voda, funkcionalizované nanočastice striebra

 

Zlatá rada:

Gold sérum: cyklopentasiloxán, dimethiconol, c12-15 alkyl benzoát, silica dimetyl silylát, arganový olej, ethyl ester hydrolyzovaného hodvábu, parfum (vôňa), ci 77891, ci 77491, syntetický fluorflogopit, triethoxycaprylylsilán, nanočastice zlata