Dostupnosť: Skladom
Hrubá hmotnosť 0.07kg
7.33€
Cena vo vernostných bodoch: 733

Tropical pH Test 4.5-9.5 slúži na určenie reakcie sladkej a morskej vody v rozsahu 4,5 až 9,5 pH s presnosťou do 0,5 pH.

 

Čo je reakcia vody?

Reakcia vody informuje o koncentrácii vodíkových iónov [H+]. Mierou reakcie vody je pH, ktoré prijíma hodnoty v rozsahu 0 až 14. Na základe hodnoty pH určujeme reakciu vody ako kyslú (pH<7), neutrálnu (pH=7) alebo zásadovú (pH>7).

 

Prečo je nutné kontrolovať reakciu vody?

Reakcia vody je jedným z dôležitých parametrov, ktoré rozhodujú o kondícii a prežití rýb, taktiež má význam pre vodné rastliny. Väčšina druhov rýb chovaných v akváriách sa dobre cíti vo vode s pH 6,5-7,5. Sú ale aj také ryby, ktoré pre udržanie správnej kondície a rozmnožovania potrebujú vodu s významne nižším alebo vyšším pH. Chov takýchto rýb vyžaduje prípravu odpovedajúcej vody a nasledovne stálej kontroly takých parametrov, ako: pH, celková a karbonátová tvrdosť, čo umožňujú testy: Tropical pH Test 6.0-7.8, Tropical pH Test 4.5-9.5 a Tropical GH/KH Test. Meranie reakcie vody je nevyhnutné taktiež v novej nádrži, do ktorej majú byť vypustené ryby, po významných (30-40%) obmenách vody na čerstvú, pri pestovaní vodných rastlín vyžadujúcich používanie hnojív a zásobovanie oxidom uhličitým (CO2) a v priebehu periodickej kontroly kvality vody v akváriu.

POZOR! Spolu s rastom zásadovosti vyššej ako 7 pH, prítomné vo vode amoniakové ióny (NH4+) sa čiastočne pretvárajú na amoniak (NH3), ktorý je pre ryby toxický. Pred plánovaným zvýšením pH vody je odporúčaná kontrola koncentrácie amoniakových iónov a pokiaľ je táto vysoká, odporúča sa čiastočná obmena vody na čerstvú.

 

Ako ryby reagujú na nesprávnu reakciu vody?

U rýb, ktoré sa dlhšiu dobu nachádzajú vo vode s pH neodpovedajúcim pre daný druh, sa vyskytuje nadprodukcia slizu, apatia, bojazlivosť a oslabenie odolnosti voči chorobám. Reakciu postupne privádzajte do hodnoty, ktorá je odpovedajúca pre daný druh rýb (obmenou vody so správnym pH). Naproti tomu náhle zmeny reakcie (pH) vody sú príčinou výskytu choroby rýb acidózy alebo alkalózy. Ryby vykonávajú rýchle pohyby, skúšajú vyskočiť z akvária, majú výrazné problémy s dýchaním. V tomto prípade okamžite vymeňte cca 30% vody na vodu s neutrálnou reakciou pH. Nasledujúce činnosti sa musia koncentrovať na postupnom získavaní správneho pH pre daný druh rýb. Ak acidóza alebo alkalóza spôsobila značné poškodenie žiaber a kože, šanca na zachránenie chorých rýb je veľmi malá.

 

Kedy sa pH vody v akváriu znižuje?

·        V priebehu filtrácie vody cez rašelinu, z ktorej sú uvoľňované humínové kyseliny.

·        Keď v akváriu boli umiestené korene, škrupiny kokosových orechov, šišky jelši, lístie duba apod.

·        V dôsledku aktivít mikroorganizmov rozkladajúcich organické zvyšky.

·        V priebehu hnojenia rastlín oxidom uhličitým (CO2).

·        V dôsledku úmyselného okysľovania takými prípravkami, ako Tropical Aquacid pH Minus.

 

Kedy sa pH vody v akváriu zvyšuje?

·        Keď použitý podklad tvoria vápenaté skaly a mušle.

·        Ak bol ako podklad použitý korálový štrk alebo rozdrvená vápenatá skala.

·        V priebehu intenzívnej asimilácie rastlín v silne osvetlených akváriách.

·        V dôsledku úmyselného zvyšovania pH takými prípravkami ako Tropical Aqua-Alkal pH Plus.

 

Zmena pH vody:

Pre korekciu pH vody odporúčame využitie príslušných preparátov Tropical Aquacid pH Minus alebo Tropical Aqua-Alkal pH Plus.

 

Návod

1.   Prepláchnite ampulku 3-krát vodou z akvária.

2.   Ampulku naplňte 5 ml skúmanej vody.

3.   Pridajte 4 kvapky činidla a premiešajte.

4.   Porovnajte farbu skúmanej vody s pripojenou farebnou stupnicou. Odčítanie vykonajte pozerajúc zhora v dennom svetle.

5.   Po ukončenej analýze ampulku dôkladne vypláchnite pod tečúcou vodou.

Vlastnosti
Váha 0.07kg
Rozmery (d x š x v) 0.00cm x 0.00cm x 0.00cm

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie