Česanie mačiek je súčasť starostlivosti, ktorá by sa nemala zanedbávať. A to bez ohľadu na dĺžku srsti vášho domáceho maznáčika. Viete, ako česať srsť a robiť to správne?

Mačky sú veľmi čistotné stvorenia a starostlivosť je pre nich veľmi dôležitá. Môžu pri nej stráviť veľa hodín. Úplne bežne sa môžete stretnúť s tvrdením, že špinavá a zanedbaná mačka je slabé a choré zvieratko. A určite je to sčasti pravda. Čas, ktorý mačka strávi úpravou zovňajšku závisí aj od jej životného štýlu. Domáce zvieratá môžu tejto činnosti venovať viac času ako voľne žijúce zvieratá.

Mačky sú všeobecne veľmi samostatné v starostlivosti o svoju srsť. To však neznamená, že si vašu pomoc nebudú vážiť. Správna starostlivosť o srsť mačky je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o vášho pradiaceho priateľa. Preto si ju v tomto článku priblížime a odpovieme si na nasledujúce otázky

 • Prečo je dôležitá starostlivosť o srsť mačiek?

 • Ako česať mačku v závislosti od dĺžky jej srsti?

 • Ako často česať mačku?


Starostlivosť o srsť mačiek – prečo je dôležitá?

Mačky sa snažia urobiť všetko pre to, aby vždy vyzerali čisto a pekne. Sú to veľmi hygienické a elegantné domáce zvieratá.

Starostlivosť o srsť vašej mačky zahŕňa niekoľko činností. Ktoré presne?

 • Dôležitou vecou pri starostlivosti o srsť mačky je, že sa môžete postarať aj o jej pokožku. Ak jej pravidelne čistíte srsť, môžete rýchlo reagovať, ak sa stav pokožky alebo srsti začne zhoršovať. Môže to naznačovať vážny problém, ktorý má príčinu v tele mačky.


 • Starostlivosť o srsť vám tiež umožní skontrolovať, či nemá nejaké vonkajšie parazity – blchy alebo kliešte, ktoré sú veľmi nepríjemným, ale aj nebezpečným problémom. Vtedy je možné rýchlo čeliť problému.


 • Starostlivosť o srsť mačky je tiež dôležitá kvôli chumáčom – problému, ktorý postihuje dlhosrsté mačky. Chumáče v srsti sú viac, než len kozmetická vada. Toto je problém, ktorý môže zhoršiť zdravie maznáčika. Pokožka pod uzlíkmi srsti nemôže dýchať a môže byť silne podráždená. Okrem toho sú takéto miesta ideálne aj pre rozvoj parazitov.

Mačky tiež plznú – v priemere dvakrát do roka to robia oveľa intenzívnejšie. Ak im nepomôžete zbaviť sa odumretých vlasov, prehltnú ich v rámci každodennej starostlivosti. To môže viesť k tvorbe vlasových guličiek v ich tráviacom trakte, čo môže viesť k jeho upchatiu.Ako česať mačku?

Tu v skutočnosti neexistuje jednoznačná odpoveď. V prvom rade stojí za to pokúsiť sa, aby sa mačka cítila pohodlne a spájala tieto kúry s niečím pozitívnym, nie so stresom. Preto čím skôr si začne mačka zvykať na úpravu srsti, tým lepšie.

Konkrétny typ starostlivosti závisí od typu samotnej mačky. Ako česať krátkosrstú mačku a dlhosrstú mačku? Oplatí sa vôbec česať bezsrsté mačky? To všetko má veľký význam pre správnu starostlivosť.

 • Dlhosrsté mačky


Dlhosrsté mačky sú všeobecne známe ako najnáročnejšie v každodennej starostlivosti. V prvom rade musíte srsť  vyčesať veľmi opatrne. Dlhé vlasy sú veľmi náchylné na zamotanie. Na tento účel sa oplatí vybrať dobrý, silný hrebeň so široko rozmiestnenými zubami, ako napríklad:

Nezabudnite si skontrolovať ostrosť zubov - môžu podráždiť pokožku mačky a namiesto potešenia spôsobiť, že česanie bude skôr bolestivé.

Chumáče je najlepšie rozčesať špeciálne zahnutým hrebeňom:


Okrem vrchnej časti srsti je tu aj otázka podsady. Furminator môže byť pri starostlivosti o ňu neoceniteľný. Tu si však treba dávať pozor na frekvenciu používania. Ako často česať mačku Furminatorom? Vlastne len v prípade potreby, ale nie viac ako cca 1 až 2-krát do mesiaca.


 • Krátkosrsté mačky


Krátkosrsté mačky sú oveľa menej náročné na úpravu. To však neznamená, že by sa nemali pravidelne česať. 

Na úpravu krátkosrstej mačky môžete použiť hrebeň s husto rozmiestnenými zubami alebo kefu - budú fungovať perfektne. 


Pomocou nich vyčešete uvoľnenú srsť a dodáte srsti požadovaný lesk. Namiesto kefy môžete použiť aj špeciálnu chňapku.


 • Bezsrsté mačky


Má zmysel česať bezsrsté mačky? Samozrejme! Týmto spôsobom stimulujete krvný obeh a zaisťujete pohodu mačky. Mačky totiž svoje mláďatá hneď po narodení oblizujú a to je pre ich zdravie a život kľúčové. Mačkám sa časom obehový systém upraví, no aj tak môže takáto masáž pokožky priniesť veľa výhod.

Netreba však zabúdať na primeranú jemnosť. Najlepšie je na to použiť gumenú česaciu rukavicu a venovať tomu náležitú pozornosť.


Ako často česať mačku?

Okrem vhodnej techniky česania je dôležitá aj frekvencia a pravidelnosť. V prípade krátkosrstých mačiek stačí mačku česať raz až dvakrát týždenne. Pri výmene srsti na zimu alebo zo zimy na leto je  vhodné robiť častejšie, aby sme pomohli mačke rýchlejšie sa zbaviť uvoľnenej srsti. Vďaka tomu ju nezanechá po celom dome a ani ju neprehltne.

Dlhosrstú mačku je vhodné česať denne. Srsť sa potom nebude mať šancu zamotať. Starostlivosť o dlhosrstú mačku môže byť veľmi zdĺhavá a vyžaduje si množstvo doplnkov, preto je potrebné si na to vyhradiť dostatočný čas.

A ako často česať mačku Furminatorom? Umožní vám to správnu starostlivosť o podsadu, ale nerobte to príliš často. Iba v prípade potreby, ale nie viac ako raz za dva týždne.Zhrnutie

Mačku by sme mali česať pravidelne. Frekvencia závisí od dĺžky srsti. Kým krátkosrstú mačku mimo sezóny pĺznutia stačí vyčesať raz až dvakrát týždenne, dlhosrstú mačku môžeme česať aj každý deň. 

A ako česať mačku, ktorá to nemá rada?

V prvom rade sa postarajte o pokoj, ticho a vhodné podmienky. Presvedčte svoju mačku, že je to zábava. Buďte jemní a trpezliví, kým si na česanie nezvykne. Najlepšie je však začať už u mačiatka. Behom rastu a dospievania si na starostlivosť o srsť prirodzene zvykne. • Pridal : Admin
 • 17.10.2022
 • Komentáre: 0

Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*

Heureka recenzie